Jak funguje vzduchový šroubový kompresor?

19.04.2021

Nerozumíte principu šroubového kompresoru? Znáte všechny jeho benefity? Víte, jak lze kompresor optimalizovat pro Váš provoz? Všechny důležité informace o fungování a výhodách šroubového kompresoru se dozvíte v našem článku.

Šroubové kompresory patří mezi nejpoužívanější typy kompresorů. Princip jejich fungování spočívá v nasávání atmosférického vzduchu, který je stlačován pomocí dvou rotorů podobným šroubovici. Rotory mají rozdílný počet zubů a točí se proti sobě. Mezi rotory je místo, které se jejich točením postupně zmenšuje, a právě tímto způsobem dochází ke stlačení vzduchu. Náš profil Sigma je patentovaný pro šroubové kompresory KAESER, tak aby byl maximálně úsporný s vysokou životností.

Využití šroubového kompresoru

Šroubové kompresory jsou určeny pro relativně trvalou zátěž. Hodí se tak do provozů, kde je potřeba dodání většího a zejména stabilního množství stlačeného vzduchu. Nicméně instalací tzv. frekvenčního měniče lze dosáhnout nízkého zpomalení šroubovic šroubového bloku kompresoru.

Výhody šroubového kompresoru oproti pístovému kompresoru

Šroubový kompresor je zpravidla tišší. A to právě díky své konstrukci. Rotory se totiž pouze otáčejí. Nedochází tak k pohybu tam a zpátky jako je tomu u pístových kompresorů.

Další výhodou je zpravidla delší životnost. Šroubové kompresory jsou určeny pro trvalou zátěž a vysokou výkonnost a především vysokou energetickou úsporu.

Díky filtraci přes separátor dochází k produkci kvalitnějšího stlačeného vzduchu. Výstupní tlak vzduchu navíc nekolísá.

Obecně je způsob výroby stlačeného vzduchu u šroubových kompresorů efektivnější. Energetické náklady na produkci m3 stlačeného vzduchu jsou tak nižší, proto se šroubovými bloky osazují nejen elektrické, ale i mobilní naftové kompresory.