Jak na nefunkční kompresor, jeho opravu a prevenci proti rozbití?

12.09.2019

Kompresor patří k zařízením, které nacházejí široké spektrum využití nejen při jednoduchých činnostech jako třeba nafukování pneumatik, ale plní i daleko složitější funkce

Kompresor patří k zařízením, které nacházejí široké spektrum využití nejen při jednoduchých činnostech jako třeba nafukování pneumatik, ale plní i funkci daleko složitější v různých oblastech jako dílny, průmysl, laboratoře, zdravotnictví, potravinářství atd.

Proto je na trhu i více druhů, a to nejen objemové a rychlostní, ale i pístové, rotační, spirálové a dále třeba šroubové, lamelové, dvourotorové, olejové, bezolejové, axiální, radiální a další.

Pojďme se blíže podívat na šroubové kompresory, které patří k těm složitějším kompresorům. Ty se využívají na výrobu stlačeného vzduchu a nacházejí využití především v profesionálních provozovnách díky vysokému výkonu a nízké hlučnosti.

Mají větší rozměry a obvykle stojí pevně na svém místě, takže nejsou určené na převážení. Z nich si můžete vybrat jak olejové varianty, tak i bezolejové.

Prevence proti rozbití a oprava v případě potřeby

Tak jako každé zařízení, tak i šroubové kompresory vyžadují pravidelnou údržbu, která zároveň snižuje riziko poškození, poruch a prodlužuje životnost kompresorů. Jako prevence proti těmto nepříjemnostem slouží i šetrné zacházení a manipulace dle stanovených pokynů a účelu využití. To znamená, že se mají používat pro ty účely, ke kterým jsou určené a technicky přizpůsobené.

Právě pro náročné a velké provozy jsou určené šroubové kompresory.

Tak jako každé zařízení, tak i kompresory se mohou časem porouchat a je potřebná odborná oprava a odstranění závad. Může se jednat nejen o generální opravy, ale i opravy jednotlivých bloků, vybraných typů, frekvenčních měničů, výměnu náhradních dílů a dalších prvků, diagnostiku a podobně. S opravou šroubových, olejem mazaných nebo elektrických kompresorů se můžete obrátit na nás, v tom jsme specialisti.

V případě generální opravy se musí kompresor rozebrat a kompletně vyčistit, vyměnit například tlakové hadice, filtry, řemeny, převodové segmenty, olejové náplně a další elementy dle konkrétní závady. Následně je kompresor opět zmontovaný a musí se odzkoušet při adekvátním zatížení.

Pokud jde o vážnou poruchu, které odstranění by mohlo trvat déle, tak je možné využít komfort služeb servisu v podobě zapůjčení náhradního kompresoru.

Šroubové kompresory mají díky svým nesporným výhodám a výkonu i vyšší pořizovací cenu a vyšší spotřeba a delší odběr stlačeného vzduchu má naopak za následek větší úspory pro vaše výdaje. Proto se i jejich oprava rozhodně vyplatí, pokud využijete služby profesionálního servisu a originální náhradní díly.

Kvalita opravy má totiž vysoký vliv na další životnost zařízení a tím vám snižuje i náklady na další opravy. Ceny za opravu jsou řízené konkrétní závadou a jejím rozsahem včetně náhradních dílů.