Technologie FREECOOLING

27.01.2022

Ceny energií rostou a podnikům se zvyšují náklady na chod svých provozů. Dopady zvyšování cen energií lze naštěstí mírnit využíváním nejmodernějších technologií, které dokážou zajistit maximální úspory energie.

Ušetřit energii lze také v případě průmyslového chlazení vody a naším cílem je poskytovat vždy ten nejefektivnější způsob chlazení. Právě proto nově zákazníkům, kteří využívají strojní jednotky MTA s chladícím výkonem od 80kW, nabízíme možnost rozšíření systému o instalaci s atmosférickým chladičem

Jedná se o technologii FREECOOLING. Principem této technologie je využívání nízkých venkovních teplot pro chlazení vody. V období chladných dnů tak lze chladit vodu bez nutnosti použití chlazení kompresorem. 

Po instalaci technologie chlazení probíhá ve 3 možných provozních režimech v závislosti na venkovní teplotě.

1.     Strojní chlazení – Kapalina je chlazena standardním kompresorovým chladičem. Probíhá v případě venkovních teplot cca nad 15 °C.
2.     Smíšené chlazení – Venkovní vzduch odvádí jen část tepelné zátěže. Při teplotách cca od 5 do 15 °C.

3.     Volné chlazení – Tepelné výměníky voda/vzduch odvádí veškerou tepelnou zátěž bez nutnosti běhu kompresorů. Pří teplotách nižších než cca 5 °C.

* Spínací teplota se může lišit v závislosti na požadované teplotě ochlazované kapaliny.

Během tohoto druhu chlazení spotřebovávají energii pouze ventilátory. Kompresory se během chladného venkovního počasí vypnou a tím dochází k výraznému šetření energie. Kompresory totiž spotřebovávají mnohonásobně více energie než ventilátory. Díky této technologii tak lze venkovní chlad proměnit ve zdroj, který je zdarma.

Technologie FREECOOLING tak dokáže ušetřit výrazné množství elektrické energie a vzhledem k aktuálnímu trendu růstu cen energií se výrazně snižuje časová návratnost investice. Ta se aktuálně pohybuje kolem 2–5 let v závislosti na náročnosti systému

Pokud se chcete o této technologii dozvědět více, neváhejte nás kontaktovat.